rzechy antoniego                                 ZADOMOWIENIE                               kwiecień 2012

 
 
 

 

BLOG

 

2009 -

czerwiec 

lipiec 

sierpień 

wrzesień 

październik 

listopad 

grudzień  

 

2010 -

styczeń 

luty

marzec

kwiecień

maj

czerwiec

lipiec  

sierpień

wrzesień

październik

listopad

grudzień  

 

2011

styczeń

luty

marzec

kwiecień

maj

czerwiec

lipiec

sierpień

wrzesień

październik

listopad

grudzień

 

2012

styczeń

luty

marzec

maj

  

 

Skałki

 

  www.antoniorzech.friko.pl                                 KONTAKT 

 


 

2009 ŹRóDŁOSŁóW

 

mieszkać

zamieszkiwanie

naparstek

paznokieć

rozgrzeszenie

sprawiedliwość

j. polski : szwedzki

 

2009 LUDZIE

 

MacIntyre

Heidegger

Boznańska

Vermeer

 

2009 KWIATY - DRZEWA - PTAKI

 

bodziszek

ślaz

żywokost

lepnica

poziewnik

pępawa

kozibród

słonecznik

dąb

gołębie

kos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nasz blok szaro-biały       

------------------------

NIEDZIELA 1 KWIETNIA

 

PRIMA APRILIS            

foto net

nie wierz, bo się omylisz

 

----------------------------

PONIEDZIAŁEK 2 KWIETNIA

 

Co komu do domu, gdy chata nie jego.

                                                     Przysłowie

---------------------

WTOREK 3 KWIETNIA

 

W grocie, na skraju pustyni Kalahari w Afryce Południowej, odkryto ślady paleniska sprzed miliona lat. Jest ono aż o 300 wieków wcześniejsze niż najstarsze dotychczas znalezisko w Izraelu. Używał go już homo erectus.

 

grota Wonderwek - foto net

 

Obok mowy, opanowanie ognia to najważniejsze wydarzenie z naszej najdalszej przeszłości. Dzięki niemu mogliśmy zacząć jeść pieczone potrawy a ciało i mózg mogły rosnąć szybciej. Jedzenie trudno przyswajalnych surowych owoców, jarzyn i mięsa zajmowało tyle czasu, że nie starczało go na nic innego.

 

Ważną też rolę odegrała wielkość ludzkiego ciała. Jeśli płomień ognia byłby zbyt mały, nie dałoby się go utrzymać, ponieważ wtedy, w zimnym powietrzu, sam gaśnie. Optymalne ognisko daje akurat tyle ciepła, ile trzeba, aby nas ogrzać.

 

--------------------

PIĄTEK 6 KWIETNIA

 

Nie ma objawienia twarzy, bez jakiegoś krzyża w jej tle. Ale twarz nie jest odbiciem krzyża, lecz wcieleniem chwały płynącej ze sposobu w jaki człowiek niesie swój krzyż.

Józef Tischner, Filozofia dramatu

--------------------------------

PONIEDZIAŁEK 9 KWIETNIA

 

W twarzy człowieka to, co przynależy do wspólnej natury, i to, co własne, są całkowicie nieodróżnialne.

Giorgio Agamben, Wspólnota która nadchodzi

 

-----------------------

WTOREK 10 KWIETNIA

 

Człowiek opanował ogień milion lat temu a mowę zaledwie przed 100 tysiącami. Być może dlatego przy ognisku lubiłem siedzieć w milczeniu. Dokoła stał ciemny las a przed nami tańczyły płomienie. Tak jak naszych praojców, łączyło nas wtedy poczucie bezpieczeństwa.

 

Rdzeń tego słowa pochodzi od pekti czyli piec. Jeszcze dziś, śpiewając piękną pieśń Karpińskiego, prosimy, by Stwórca miał nas zawsze w swojej pieczy.

 

Dziwi mnie, dlaczego lubimy horrory czy potworności w kinie, teatrze i muzeum. Tłumaczę sobie, że gdy ludziom jest już trochę lepiej, by mocniej to odczuli, dają się łaskotać obrazkom zła.

 

Podobnie, ciągle nas straszą ci, którzy chcą się nami wszystkimi zaopiekować. Nieważne czy te niebezpieczeństwa są prawdziwe, liczy się ich przedstawienie. Tu nawet lepiej, gdy groza, którą roztaczają jest całkiem oderwana od Ziemi, bo wtedy trudniej ją sprawdzić. Trzeba uwierzyć. Po łacinie wiara to credo. Dajemy im kredyt licząc, że jak będą u władzy, to nam go spłacą.

 

Dla każdego, kto czytał i oglądał klasyków, te przedstawienia to szmira, dlatego warto znać sztukę i literaturę.

A jeszcze lepiej żyć bez tej pieczy.

 

---------------------

PIĄTEK 13 KWIETNIA         

 

 

W tym domu mieszkał mój najlepszy kolega. W izbie na lewo od wejścia rozgrywaliśmy mistrzostwa wsi w cymbergaja. To taki hokej na stole, w którym zawodnikami i krążkiem są monety. Już pół wieku temu, ta chałupina pod strzechą była stara. Kaziak pilnował krowy na pastwisku a nam we wszystkim przewodził. Najczęściej podczas zawodów lekkoatletycznych.

 

Tu zapamiętałem swój pierwszy mecz piłkarski. Byłem najmniejszy więc postawiono mnie na bramce i tak oberwałem piłką w twarz, że piecze aż do dziś. Oprócz gry w dziada, w kiczki, kamyki czy dołki, urządzaliśmy także wyścigi kolarskie. Trasą był strumyk a kolarzami puste pudełka pasty do butów.

 

Nasz lider wykształcił się, został dyrektorem i wyprowadził do podmiejskiej willi.

 

W chacie zamieszkał nowy gospodarz, który miał dziewięcioro dzieci. Gdy zaproponowano mu pracę powiedział, że "za takie pieniądze, nie opłaca się nawet buta zawiązać". Nie chce się też przenieść do komunalnego mieszkania, bo "nie będzie żył na odludziu".

 

Mój brat już od dawna chce odbudować tę chałupę w czynie społecznym;  w końcu może się to zawalić. Młodsi mówią jednym głosem, że skoro sam właściciel nic nie robi, to nie należy mu pomagać. Niby mają rację, ale jednak coś jest nie tak.

 

---------------------

ŚRODA 18 KWIETNIA.

 

Codziennie rano dokonuję cudownego triku. Naciskam dwa guziczki i w ciągu parunastu sekund ściągam z Ameryki Gazetę. Jeden guzik jest w pudełeczku, które łączy mnie z Seattle (router) a drugi, w większym pudełku, na którym ją czytam (Kindle).

 

Jak to jest możliwe?

 

Wysyłam zamówienie i gazeta z prędkością światła, falami radiowymi i światłowodem, przepływa Ocean, Europę a w końcu nawet ściany mojego domu. Te fale, zamiast papieru, niosą tylko obraz milionów kombinacji dwóch cyferek: 0 i 1. Imię antoni wyglądałoby tam tak: 00000  01101  10011  01110  01101  01000. Tranzystory w pudełkach na moim stole, z niewyobrażalną ilością 500 milionów operacji na sekundę, przekładają te liczby na obrazki liter.

 

Teraz wszystko jest już jasne, tylko te prędkości w żaden sposób nie mieszczą się w mojej głowie. Może dlatego, że próbuję je ulokować w czasie a dla fotonów jako kwantów światła czas nie płynie.

 

I jeszcze, co to są te fale? Wiem, że przynoszą mi także kolory, obrazy, dźwięki a nawet ciepło. Oprócz tych, które odbiera router i kindle mojego ciała, toniemy w morzu fal całkowicie niewidocznych.

 

A więc fale, to drgające pole elektromagnetyczne.

No dobrze, a co to jest to pole?

To jedna z czterech podstawowych sił rządzących naszym światem. A one już po prostu tylko są!

 

A co to jest być?

 

-------------------------

CZWARTEK 19 KWIETNIA

 

centrum handlowe można postrzegać jako próbę przekształcenia świata w znacznie bardziej ponętną krainę po drugiej stronie lustra...Sklep zrobi wszystko, byś "zadomowił się" w tym lustrze...żebyś zawsze wyglądał i czuł się najlepiej, aby "najlepiej" stało się normą.

R.R.Smith, Śniadanie z Sokratesem

 

-----------------------

 SOBOTA 21 KWIETNIA

 

Gdy wpatrywałem się w płomienie ogniska, nie potrzebowałem sobie niczego wyobrażać. Wystarczył sam ich taniec.

 

Dziś ogniskiem domowym jest telewizja. W wielu domach, całymi dniami migają kolorowe obrazki. Ludzie przy nich rozmawiają, jedzą a nawet śpią. Tu także nie trzeba niczego tworzyć, bo jest już  gotowe (jak ugotowane).

 

80 % komunikacji przebiega wizualnie a więc szkoda czasu na słowa. Lepiej pokazać nowe klipy. Nawet wtedy gdy ci, którzy przyszli do studia, mają rozmawiać ze sobą, widzimy gladiaktorów i ich bitwy na głosy, czy raczej bijatyki na krzyki.

 

Ale to się skończy, gdy wszystko będzie można wybrać z sieci.

 

-------------------------------

                                             KWIECIEŃ        

.

       
 

-----------------------

WTOREK 24 KWIETNIA

 

Aby lepiej zrozumieć jak to jest możliwe, że w ciągu kilkunastu sekund gazeta z USA ląduje na moim stole, muszę całkowicie przemeblować swoją wyobraźnię.    

 

Gdy kończyłem liceum wiedziałem, że atom składa się z jądra i krążących wokół niego elektronów. Tymczasem, jego budowa wcale nie jest taka prosta (rysunek).   

 

                                                                                             

 

Szukam wyjaśnienia czym jest pole elektromagnetyczne?

Niewiele mi mówi ogólne stwierdzenie, że jest to stan przestrzeni, w której działają siły. Bardziej intryguje, że są to wirtualne fotony.

 

Foton (nazwa od greckiego słowa światło - fotos)

nie jest materią (?!), nie posiada ładunku elektrycznego a jego masa spoczynkowa równa jest zero. Tak jak cząsteczka Higgsa, należy do bozonów, które są nośnikami sił. Na rysunku - kolor zielony i odcienie fioletu.

 

Fotony, zawsze w ruchu, z prędkością światła, przenoszą oddziaływania elektromagnetyczne a więc zakodowane zera i jedynki, którymi zapisana jest moja gazeta.

 

Foton jest cząstką kwantowego pola elektromagnetycznego, która powstaje i znika, gdy oddziałują ze sobą inne naładowane cząstki.

WIĘCEJ: Jim Baggott, Higgs. Odkrycie boskiej cząstki 2014

 

-------------------------

CZWARTEK 26 KWIETNIA

 

W roku 1873 James. C. Maxwell, opierając się na swoich matematycznych równaniach przewidział, że prąd elektryczny, dzięki bardzo szybkim oscylacjom, może się przemieszczać w próżni. Tak więc o istnieniu promieniowania elektromagnetycznego, podobnie jak obecnie o cząstce Higgsa, wiedziano wcześniej, niż zostało to potwierdzone w praktyce. Trzynaście lat później Heinrich R. Herz dowiódł, że źródłem tych fal może być iskra elektryczna.

 

Fale elektromagnetyczne do rozprzestrzeniania się nie potrzebują środowiska materialnego. Wszystkie one, niezależnie od tego jak powstają, różnią się jedynie długością i częstotliwością. Tworzą pole, którego drgania mogą być wychwytywane. 

 

Oko ludzkie odbiera zaledwie niewielki wycinek fal świetlnych ale i tak codziennie widzę coś nowego. A dzięki instrumentom, matematyce i wyobraźni można zobaczyć wszystko co jest. No, prawie wszystko.

 

----------------------

SOBOTA 28 KWIETNIA

 

codziennie coś

 

BIAŁY KOLOR jest złożony z kilku barw prostych, czyli z różnych fal elektromagnetycznych. Nie ma jednej barwy białej lecz w zależności od oświetlenia, szarość przechodzi w biel a jej odcień żółty-ciepły w niebieski-chłodny.

 

Każdy widzi kolor biały trochę inaczej. Ludzie starsi znacznie słabiej odbierają fale barwy niebieskiej a więc naprawdę widzą świat na różowo i ten tulipan promieniuje dla nich ciepłem. 

 

    

 

-----------------------

KONTAKT  CD maj