Antoni Orzech    ZADOMOWIENIE - blog na Wierzbowej       czerwiec 2014

.

 

BLOG

 

2009 

czerwiec 

lipiec 

sierpień 

wrzesień 

październik 

listopad 

grudzień  

 

2010

styczeń 

luty

marzec

kwiecień

maj

czerwiec

lipiec  

sierpień

wrzesień

październik

listopad

grudzień  

 

2011

styczeń

luty

marzec

kwiecień

maj

czerwiec

lipiec

sierpień

wrzesień

październik

listopad

grudzień

 

2012

styczeń

luty  

marzec

kwiecień

maj

czerwiec

lipiec

sierpień

wrzesień

październik

listopad

grudzień

 

2013

styczeń

luty

marzec

kwiecień

maj

czerwiec

lipiec

sierpień

wrzesień

październik

listopad

grudzień

 

2014

styczeń

luty

marzec

kwiecień

maj

lipiec

 

Skałki

PSY

konary

 

  www.antoniorzech.eu 

 

KONTAKT         

 

  


 

2009

ŹRóDŁOSŁóW

 

mieszkać

zamieszkiwanie

naparstek

paznokieć

rozgrzeszenie

sprawiedliwość

j. polski : szwedzki

 

2009

LUDZIE

 

MacIntyre

Heidegger

Boznańska

Vermeer

 

2009

KWIATY

DRZEWA

PTAKI

 

bodziszek

ślaz

żywokost

lepnica

poziewnik

pępawa

kozibród

słonecznik

dąb

gołębie

kos

 

  nasz blok szaro-biały

-------------------------------

PONIEDZIAŁEK 2 CZERWCA

 

Szkoda, że przy każdym placu zabaw, parku i akwaparku, muzeum i Orliku nie ma czegoś na kształt warszawskiego  Centrum Nauki Kopernik czy chociażby krakowskiego  Ogrodu Doświadczeń. W nauce dzieją się cuda, o których nie śniła Alicja w Krainie Czarów. A tu jeszcze wszystko jest naprawdę. Każdy kontakt z odkryciami fizyków, chemików, kosmologów... zmusza do trudnej lecz ożywczej gimnastyki umysłu i na nowo mebluje wyobraźnię. Nie można też uniknąć uderzenia głową w mur.

 

Wydawałoby się, że samych naukowców już nic nie jest w stanie zdziwić.

 

A jednak gdy Robert Serber wpadł na trop nowych cząstek materii, które są na zawsze uwięzione  wewnątrz innych, Gell-Mann, opisał je jako absurdalne kworki-potworki. Serberowi spodobało się to określenie, bo przypomina ono słowo quirk, to znaczy dziwnyOstatecznie nazwa została wzięta z niezwykłej książki Joyce'a, Finneganów tren:

 

Niech kwarki trzy ma Mark!

Choć nieszczególnie nośny ma bark,

Choć jest niezbyt celny i niewiele ma mark.

 

             Przekład K. Bartnicki

cd niżej

-----------------------

WTOREK 3 CZERWCA

 

Kiedy Gell-Mann w żaden sposób nie mógł wyjaśnić zachowania cząstek kaonów i lambda, nazwał je po prostu dziwnością i uzasadnił cytatem z Bacona:

Każde piękno ma w sobie odrobinę dziwności.

 

Później ustalono, że własność tę powoduje kwark  również nazwany dziwnym i pojawiła się dziwność  zerowa a także ujemna -1, -2, -3.

 

Z tych dodatnich i ujemnych wymiarów dziwności  zamierzam korzystać przy dziełach sztuki współczesnej. Zamiast lajkować: podoba mi się to lub nie, powiem:  dziwność +3 albo -5.

 

W muzeach piękno wyparowało z kworków-potworków. Zostało tylko zdziwienie. Ale czy jest możliwa dziwność bez odrobiny piękna? 

    

WIĘCEJ: Jim Baggott, Higgs.

Odkrycie boskiej cząstki 2014

cd niżej

 

kosmos 

foto net  

-----------------------

SOBOTA 7 CZERWCA

 

Nie odmawiaj sobie dnia szczęśliwego.

Mądrość Syracha 14, 14

 

-------------------------------

PONIEDZIAŁEK 9 CZERWCA

 

Z liceum wyniosłem obraz atomu, który składał się zaledwie z dwóch różnych elementów: jądra i krążących wokół niego elektronów. Zupełnie jak planety dookoła Słońca.

 

Później dochodziły mnie wieści o odkryciach nowych cząstek, ale nie przypuszczałem, że jest ich aż 36!

 

I - MATERIALNYCH (posiadają minimalną masę)

leptonów 6

kwarków 18 

 

II - NIEMATERIALNYCH - przenoszą:

- oddziaływanie elektromagnetyczne -foton 1

- jądrowe słabe - wuony 2, zeton 1

- jądrowe silne - gluony 8

 

Gluony krążą między kwarkami wiążąc je siłą nazwaną  kolorem. Wewnątrz pewnej granicy jest ona równa zeru, wzrasta gdy kwarki oddalają się od siebie. W ten sposób trzyma je na uwięzi.

 

Chociaż same gluony nie posiadają masy, to ich  energia stanowi 99% masy atomu. A więc masa nie jest własnością czy miarą substancji, lecz powstaje z oddziaływań cząstek i pól.

 

PS.

Uwięzione kwarki nie dość, że są dziwne, to jeszcze mają ładunek koloru. W teoriach supersymetrycznych każdy z nich posiada masywnego partnera. Do jego nazwy dodano "s" (scalar) i mamy skwarki.

 

WIĘCEJ: Jim Baggott, Higgs.

Odkrycie boskiej cząstki 2014

 

-------------------------

WTOREK 10 CZERWCA

 

Jeśli człowieka porównać do samochodu, to bak byłby tuż nad nerkami i stąd jego nazwa: nadnercza. Tam produkuje się paliwo, które daje nam zapał i energię do życia, czyli adrenalinę.

 

Zapalnikiem może być wszystko. Jedni korzystają z  myślenia, inni ze wspinaczki górskiej lub w biurach. Mogą nim też być śmieci internetowe czy telewizyjne a także bieganie i każda inna szybkość lub wysiłek.

 

Najprościej jest dolać do baku jakiegoś dopalacza i  wtedy ma się taki power, że te 10 znaków drogowych znaczy tyle co nic. Gaz do dechy.

 

Adrenalina jak każde paliwo w końcu się wyczerpie.  Auto staje. Dolać nie ma gdzie i nikt nie wie jak. Jednym słowem depresja. Wtedy jeździec, który podniesie wzrok trochę wyżej, zobaczy stary jak nasz świat napis:

 

CZŁOWIEKU, SILNIK MASZ HYBRYDOWY!

 

-----------------------

ŚRODA 11 CZERWCA

 

wiązówka bulwkowa

rośnie na wzgórzu wapiennego wysypiska

między Wilgą a ulicą Herberta

 

WIĘCEJ

----------------------------

CZWARTEK 12 CZERWCA

 

Na warszawskim Bródnie jest Park Rzeźby a w nim prace znanych artystów. Niedługo znajdzie się (?) tam  dzieło, którego nie widać. Będą to zakopane w ziemi, potłuczone repliki chińskich naczyń z czasów dynastii Yuan - XIV wiek. Tytuł eksponatu: To Be Found (!).

 

Autorem jest Ai Weiwei.

 

W jego twórczości ważną rolę odgrywa masa.

Na jednej z wystaw ustawił 1001 zabytkowych krzeseł, które znalazł w gruzach wyburzonych domów. Widzom wolno było na nich siadać.

W Tate Galery rozsypał 100 milionów ceramicznych nasion słonecznika.

W Berlinie cały dziedziniec muzeum zastawił 6 tysiącami stołków.

 

Gdy chińskie władze za wyjście z aresztu kazały mu zapłacić kosmiczną kaucję, ludzie spontanicznie przynosili pieniądze a on wypisał kilkadziesiąt tysięcy poświadczeń pożyczki. Później użył je jako tapety  ścian jednej z sal wystawowych.

 

Ma zakaz wyjazdu z Chin.

 

PS.

Rzeźba, której nie widać - dziwność +5

   

Park Rzeźby na Bródnie

 

Brazylia dała światu człowieka serdecznego.

Sergio Buarque de Holand

-----------------------

PIĄTEK 13 CZERWCA

 

Podziwiam łabędzie, sójki i dzięcioły w Skałkach.  Swojsko się czuję wśród gołębi, kosów, wron i sikorek, bo są wszędzie. Ale naprawdę lubię wróble. Być może dlatego, że to były pierwsze ptaki jakie zobaczyłem,   gdy razem z kurami dziobały ziarno na podwórku. Zalicza się je do ptaków prototypowych bo nie są za duże, ani za małe, wszystko mają w sam raz. Podoba mi się też ich bezceremonialność. Nie rzucają się w oczy wyglądem ani w uszy śpiewem. Można by jeszcze dodać, że dawno temu to one nas wybrały, czyli udomowiły się same.

 

Dlatego ucieszyłem się, gdy zaczęły przylatywać do karmnika. Dziobną kilka ziaren, ale najczęściej tylko ćwierkają. To taka ptasia hipoteka czyli rewir.

 

Ostatnio spodobały się im moje skrzynki z kwiatami. Myślałem, że znajdują w nich krople wody albo jakieś nasionka. Zauważyłem jednak, że torfu wokół bratków ubywa, a więc odkryły tam budulec na gniazda.

 

Nie zastanawiając się długo, zasłoniłem im dostęp do ziemi.

 

Dziś przyleciał jeden, przeskakiwał ze skrzynki do skrzynki. Zaglądał pod bratki. Kręcił łebkiem na wszystkie strony jakby sprawdzał czy miejsce się zgadza. Od czasu do czasu ćwierknął coś do siebie. Powtórzył to wszystko kilka razy a w końcu przysiadł i zaczął długo śpiewać.

 

Nie wiem co ta pieśń miała znaczyć, ale kupię torfu i  będę go dosypywał moim bratkom i wróblom.

 

żaden z nich nie spadnie na ziemię

wbrew woli waszego Ojca...

Nie bójcie się więc!

Wy jesteście więcej warci niż wiele wróbli. 

Mt 10, 29,31

 

Wróble mają niewielki zapas energii. Jeśli się je straszy i nie pozwala im usiąść na gałęzi, to po chwili latania, spadają na ziemię

 

----------------------------

NIEDZIELA 15 CZERWIEC

 

Dobre społeczeństwo i dobra gospodarka wymagają nie  tylko równych szans, lecz także w miarę równych możliwości.

Amartya Sen - nagroda "Nobla"

 

Dlatego podatek spadkowy jest konieczny, podobnie jak progresywny podatek osobisty. Nierówności się tak nie zlikwiduje, ale można je mieć przynajmniej pod ograniczoną kontrolą.

 

Rodząc się, ludzie powinni być możliwie najbardziej równi. Jest źle gdy dziecko dziedziczy wielką fortunę. Ale może nie byłoby tak źle, gdyby ją mogła dziedziczyć jakaś np. lokalna społeczność.

 

Kaushik Basu - wiceprezes Banku Światowego

 

--------------------------------

PONIEDZIAŁEK 16 CZERWCA

 

Pismo z sądu:

 

Sędzia-komisarz uprzedza jednocześnie, że wykonanie umów jest możliwe wyłącznie przy przyjęciu modyfikacji pierwotnego stosunku zobowiązaniowego w zakresie zakresu obowiązków upadłego, których syndyk nie może spełnić z przyczyn technicznych, jak również bez jakichkolwiek dodatkowych rozliczeń.

 

W zakresie zakresu językowego to jest bełkot.

 

-------------------------

WTOREK 17 CZERWCA

 

U Andrzeja na wsi znów Psalm 23.

 

Gospodarz przeczytał własny przekład z języka hebrajskiego. Według niego podstawą wielkiej megafory: źródło-ścieżka-cel, która spaja różne fragmenty Psalmu, może być wędrówka z łagodnej, pełnej zielonych wzgórz Galilei, poprzez nieprzyjazny region Samarii, do położonej na wyżynie Świątyni w Jerozolimie.

 

Pielgrzym może odpocząć nad wodami jeziora Genezaret albo nad Jordanem. Dalej idzie prostą drogą  wyłożoną przez Rzymian kamiennymi płytami. Ostatnie podejście stromo pod górę prowadzi przez niebezpieczny wąwóz. Tam Dobry Samarytanin  uratował pobitego przez zbójców wędrowca.

 

W końcu przychodzi na ucztę w domu Pana.

 

---------------------------

CZWARTEK 19 CZERWCA

 

sam fakt, że zbiór naszych wrażeń zmysłowych, może być, dzięki myśleniu, doprowadzony do uporządkowania jest - według mnie - zdumiewający i nigdy go nie zrozumiemy. Można powiedzieć, że "wieczna zagadka świata" to jego poznawalność

A. Einstein

 

Czy jednak jeszcze bardziej nie zdumiewa, że  "wszystkie nasze dzienne sprawy" też możemy  doprowadzić do uporządkowania, czyli jakiegoś sensu? I to mimo, iż nasz udział w tym jest tylko cząstkowy?

 

---------------------------

CZWARTEK 26 CZERWCA

 

W fizyce poniżej wielkości Plancka "czas" i "przestrzeń" tracą swój sens.

 

Zupełnie jak na emeryturze. Znikły żelazne ramy, które cały rok dzieliły na kawałki. Lekcje, zebrania, wakacje. Wraz z nimi przestrzeń też straciła swoje prawa. Mogę być tu lub pójść gdziekolwiek indziej.  Nieobjęta jest teraz ilość dróg i ścieżek. A doświadczenie podpowiada, że w każdym miejscu będzie coś nowego gdyż nie przesłania go już żaden cel.

 

Gdybym mógł zmienić coś w tym co było, tylko jedną rzecz bym wykluczył: lęk o to, co będzie dalej.

 

Przez pięć lat wyrzucano mnie ze Szwecji. Sześć lat  pracowałem tam dorywczo i nielegalnie a cztery jako  technik przy sztucznej nerce, czyli na antypodach mojego wykształcenia.

A teraz jeszcze cała ta machina grożąca mi eksmisją na bruk z mieszkania, za które zapłaciłem. 

 

Nie było się czego bać, bo w końcu przez 20 lat robiłem to, do czego chyba najbardziej się nadaję.

I mieszkanie też będzie moje.

 

Być może nie da się pozbyć strachu inaczej jak tylko będąc najpierw mocno nastraszonym. To taka homeopatia.

 

Za oknem ćwierka wróbel. Potwierdza to, co tu piszę. Kto jak kto, ale on nic nie mając, dobrze wie, jak to jest nie bać się niczego.

 

Co będzie, to będzie.

I będzie dobrze.

 

------------------------

SOBOTA 27 CZERWCA

 

Na 30 urodziny !!!!!!!!!!  !!!!!!!!!!  !!!!!!!!!! 

 

 

GOGA GOGA

JESTEŚ W SIECI MEGO BLOGA

OBOK VAN GOGHA

 

--------------------------------

PONIEDZIAŁEK 30 CZERWCA

 

Wykluczeni nie są "wyzyskiwani" tylko odrzuceni. Oni są "niepotrzebnymi resztkami".

 

papież Franciszek, Evangelii gaudium

 

nasza jedyna w swoim rodzaju kultura została zbudowana na tej właśnie idei że...nie ma okoliczności, które pozwalałyby twierdzić, iż osobę ludzką można bez jej zgody poświęcić dla dobra wspólnoty jako "bezużyteczną".

Leszek Kołakowski

 

----------------------

KONTAKT  CD lipiec