Antoni Orzech                 ZADOMOWIENIE   -   blog na Wierzbowej       marzec 2016

 

 

BLOG

 

2009 

czerwiec 

lipiec 

sierpień 

wrzesień 

październik 

listopad 

grudzień  

 

2010

styczeń 

luty

marzec

kwiecień

maj

czerwiec

lipiec  

sierpień

wrzesień

październik

listopad

grudzień  

 

2011

styczeń

luty

marzec

kwiecień

maj

czerwiec

lipiec

sierpień

wrzesień

październik

listopad

grudzień

 

2012

styczeń

luty  

marzec

kwiecień

maj

czerwiec

lipiec

sierpień

wrzesień

październik

listopad

grudzień

 

2013

styczeń

luty

marzec

kwiecień

maj

czerwiec

lipiec

sierpień

wrzesień

październik

listopad

grudzień

 

2014

styczeń

luty

marzec

kwiecień

maj

czerwiec

lipiec

sierpień

wrzesień

październik

listopad

grudzień

 

2015

styczeń

luty

marzec

kwiecień

maj

czerwiec

lipiec

sierpień

wrzesień

październik

listopad

     grudzień

 

    2016

    styczeń

    luty

   

-------

Skałki

PSY

drzewa

 

  www.antoniorzech.eu 

 

KONTAKT         

 

  


 

2009

ŹRóDŁOSŁòW

 

mieszkać

zamieszkiwanie

naparstek

paznokieć

rozgrzeszenie

sprawiedliwość

j. polski : szwedzki

 

2009

LUDZIE

 

MacIntyre

Heidegger

Boznańska

Vermeer

 

2009

KWIATY

DRZEWA

PTAKI

 

bodziszek

ślaz

żywokost

lepnica

poziewnik

pępawa

kozibród

słonecznik

dąb

gołębie

kos

 

 

  www.antoniorzech.eu  KONTAKT

  nasz blok pod balonem 

---------------------

WTOREK 1 MARCA

 

ZEBRANIE

 

Przed miesiącem ustaliliśmy dopłaty 650 zł od metra powierzchni mieszkania. W ten sposób zbieramy na dokończenie budowy osiedla.

Ponieważ nie każdy może z dnia na dzień znaleźć kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego zamierzamy wziąć pożyczkę w banku. Pożyczamy jako Wspólnota czyli wszyscy a spłacać mieliby tylko niektórzy.

 

Deweloper, który budował osiedle ma też na nim swoje mieszkania. Od kilku lat nie był w stanie płacić czynszu i jest naszym dłużnikiem. Zgodził się więc sprzedać nam jedno ze swoich mieszkań, za które zapłacimy jego długiem.

 

Po długich dyskusjach w obu głosowaniach brakło dwóch głosów na "tak".

Nasze osiedle - plac budowy 

 

 

Na każdym spotkaniu są dwie, trzy osoby, które przychodzą sobie jak na prywatną wendetę. Wyszukują wszelkie możliwe przeszkody i agresywnie żądają odpowiedzi. Pani siedząca tuż za mną zadała kilkanaście pytań. Dochodziła nawet czy teraz jest odpowiednia pogoda na zmianę drewnianej elewacji?

Z trudem powstrzymałem się, by nie zwrócić jej uwagi. Pewnie tak jak i ponad stu innych uczestników, nie chciałem dolewać oliwy do ognia.

 

--------------------

ŚRODA 2 MARCA

 

Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia

 

 - Carl Gustav Jung 

 

----------------------------

 

PONIEDZIAŁEK 7 MARCA

 

 

 

najdalsza galaktyka

 Astrophysical Review  

 

GN-z11 jest oddalona o 13,4 miliarda lat świetlnych od Ziemi czyli to, co widzimy, istniało zaledwie 400 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Wtedy zaczęły się dopiero tworzyć pierwsze gwiazdy, nie wiadomo więc w jaki sposób ona powstała.

 

Jest 25 razy mniejsza od Drogi Mlecznej ale świeci 20 razy mocniej niż nasza galaktyka.

 

-------------------

ŚRODA 9 MARCA

 

martwy las dębowy - spłonął przed trzema tysiącami lat 

foto Andrzej Demczak  

Bałtyk - Słowiński Park Narodowy

 

---------------------

PIĄTEK 11 MARCA

 

filozofia nad Wisłą    ks. prof. Stanisław Ziemiański

graffiti "Trololo" 

nie mnóżmy bytów - brzytwa Ockhama 

 

BYT to jedno z najdziwniejszych słów jakie wymyślił człowiek.

Byt jest, a niebytu nie ma, powiedział Parmenides. To zdanie otwarło nowe myślenie o świecie. Wcześniej każdą rzecz oceniano ze względu na jej użyteczność a nie dlatego, że jest.

 

Byt odnosząc się do wszystkich przedmiotów nie dodaje im nic konkretnego, stwierdza jedynie, że "będąc", są przeciwieństwem nicości. Można to odczytać w naszym słowie: istnienie czyli "jest nie nie" a więc to, co "nie, nie jest"(:-)

 

Tak jak wiele innych pojęć, ma ono swoje korzenie w przyrodzie i w języku indoeuropejskim bhu znaczyło kiełkować, rosnąć. Było wyrazem zachwytu nad narodzinami nowego życia. Wiele wieków później Leibniz zdziwienie to ujął w pytaniu: dlaczego istnieje raczej coś, niż nic?

 

Nauka, mimo iż wyrosła z filozofii, nie stawia sobie takich pytań. Prawa fizyki i ewolucji wyjaśniają powstanie świata, ale naukowcy nie pytają skąd się wzięły same prawa?

 

Pod tym mostem, z nosem przy ziemi biegł piesek. Nie zwrócił uwagi na most, na mnie, ani na Wisłę. Zadowolony, machał sobie ogonkiem.

 

------------------------------

PONIEDZIAŁEK 14 MARCA

 

Po 10 latach w Polsce, pierwszy raz dostałem do wypełnienia PIT. Zadzwoniłem do pani, która go podpisała z pytaniem co mam z tym zrobić? Usłyszałem kilka wyuczonych formułek i, że to formalność. Zadzwoniłem do Urzędu Skarbowego. Poradzono mi, abym poszedł do Galerii Kazimierz na spotkanie z urzędnikami, którzy doradzają w sprawach podatkowych.

 

Na Kazimierzu nic nie wiedzieli o tych poradach. Okazało się, że to w Galerii Krakowskiej. Jadę rowerem piękną aleją obok której kiedyś mieszkałem. W gmachu przy stacji kolejowej widać z daleka. Ludzie siedzą rzędami jak w kinie a obok cztery biurka doradców.

 

Podchodzi miła panienka i mówi, że jeśli chcę czekać, to na własną odpowiedzialność, bo przez pozostałe 4 godziny przyjmą 60 osób a ci, którzy przychodzą teraz, raczej już nie mają szansy. Trzeba było przyjść rano. Posiedzę chwilę, odpocznę. A ludzi ciągle przybywa. Pani, która przysiadła się obok, pokazuje mi wycinek z gazety a w nim, że przyjmują także w Czyżynach i w M1. To daleko od Centrum, więc może tam jest mniej petentów.

 

Proszę panią od logistyki - tak się sama nazwała - by sprawdziła i rzeczywiście, w obu tych miejscach jest tylko troje oczekujących. Jadę do M1 i natychmiast siadam przy biurku młodego specjalisty od deklaracji zagranicznych. Nie wie co zrobić z moim PITem. Sprawdza w Internecie, dzwoni do kierowniczki. Szwecja zawarła z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, więc skoro tam płacę podatek, to po co jeszcze raz tutaj. W myśl tej zasady wypełnia moją deklarację i wysyła ją do urzędu.

 

Dla mnie niespecjalisty sprawa jednak pozostaje dziwna. Po co w Picie podano kwotę wolną od podatku, którą ja przekroczyłem? Wcześniej bank informował mnie o nowym podatku dla osób otrzymujących emeryturę z zagranicy. Będę musiał znaleźć innego, tym razem prywatnego, specjalistę.

 

Do Galerii Kazimierz, przejeżdżałem pod tym mostem z sentencją, że Wisła jest zbiorem bytów.

Nie mnóżmy bytów niepotrzebnie, powiedział Ockham.

 

-----------------------

WTOREK 15 MARCA

 

http://www.gify.net/data/media/373/serce-ruchomy-obrazek-0551.gif

 

Naczynia krwionośne u człowieka są czterokrotnie dłuższe niż obwód kuli ziemskiej. Łącznie mierzą 160 tysięcy kilometrów.

 

Liczba skurczów serca w ciągu całego życia jest u wszystkich ssaków mniej więcej taka sama. Tak więc długość życia każdego z nich zależy od szybkości uderzeń jego serca.

Żółw, którego serce kurczy się 6 razy na minutę, może żyć 177 lat, natomiast maleńki ryjówek etruski - tętno ponad 1,5 tysiąca uderzeń na minutę (25 na sekundę) - żyje tylko 1,5 roku.

 

Człowiek zgodnie z tą regułą powinien żyć 22 lata, ale między innymi dzięki medycynie, przedłużył ten okres trzykrotnie.

WIĘCEJ:  

---------------------

ŚRODA 16 MARCA

 

Wilga - zagnieżdżanie 

 

Samica łabędzia buduje tu gniazdo i będzie swoim ciałem tak długo ogrzewać jajka aż wylęgną się małe.

 

Widziałem jak pęka kurze jajo a z niego gramoli się i wypada mokre, skurczone pisklę. Myślałem, że skorupkę przebija dziobem, tymczasem okazuje się, że ptaki mają  specjalny ząb, który służy do przebicia skorupy a potem zanika.

 

----------------------

SOBOTA 19 MARCA

 

Pomyśl, jak długo Odys żeglował by dotrzeć do domu...

Wyspy, ich błądzące ramiona, pieprzne targowiska.

Doskonały powód, by spędzać

każdą noc w innym miejscu i wciąż

nie znajdować domu...

D. A. Powell, Wszyscy na pokład

 

---------------------

ŚRODA 23 MARCA

 

Dawniej astronomowie śledzący komety widzieli podobne do nich mgliste obiekty, czasem owalne, innym razem rozciągłe. Różniły się one od komet jedynie tym, że cały czas pozostawały w tym samym miejscu.

 

W XVIII wieku Charles Messier sporządził katalog tych dziwnych niby-komet. Wszystkie oznaczył literą M i kolejnymi numerami od 1 do 103. Dziś znamy ich 110 i wiemy, że są to galaktyki, mgławice, lub zbiory gwiazd.

 

Słońce a wraz z nim Ziemia, krąży na krańcach Drogi Mlecznej. Ta zaś z kolei należy do grupy galaktyk, w której największe są Andromeda i Trójkąt.

 

           Droga Mleczna                       Andromeda                              Trójkąt
 

 

Andromeda ma więcej gwiazd niż nasza Galaktyka i dlatego świeci dwukrotnie jaśniej. Na Drodze Mlecznej jednak rodzi się kilka gwiazd rocznie, więc ta różnica się zmniejsza.

 

Na bardzo długą metę nie ma to większego znaczenia, bo galaktyki te pędzą naprzeciw siebie z prędkością 120 km na sekundę i kiedyś połączą się w jedną Mlekomedę.

 

-------------------------

CZWARTEK 24 MARCA

 

Pisałem o Niej, chodziłem w tej sprawie do księdza w naszej parafii i nagle, jadąc na Kazimierz po chleb "U Mojego Taty", tuż przed tunelem pod ul. Konopnickiej, zobaczyłem Ją pięknie odnowioną, we właściwym miejscu.

Patrzy w naszym kierunku.

 

 

O MARYJA

BEZ GRZECHU POCZĘTA MODL SIĘ ZA NAMI

KTORZY SIĘ DO CIEBIE UCIEKAMY

FANDATOROWIE

KAROL MORAWA REGINA ŻONA

R.P. 1876

 

PS.

W tradycji wschodniej zwana Panaghia, "cała święta", ukształtowana jako nowe stworzenie, już bez grzechu.

 

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Marii Panny przypada 8 grudnia. W Austrii, Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech jest to dzień wolny od pracy.

 

POLACY

Rektor Akademii Krakowskiej bp Paweł Włodkowic na soborze w Konstancji (1414-18) wnosił aby ogłosić dogmat o Niepokalanym Poczęciu. Uczynił to papież Pius IX dopiero w roku 1854

 

Prymas Jan Łaski wprowadził w Polsce święto Niepokalanego Poczęcia na początku wieku XVI

 

Marcelina Darowska założyła Zgromadzenie Sióstr Niepokalanek w roku 1854

Duży klasztor wraz ze szkołą podstawową i gimnazjum znajduje się w moim mieście Jarosławiu

 

Maksymilian Kolbe założył Niepokalanów w 1927

 

papież Franciszek MIŁOSIERDZIE to imię Boga

encyklika Misericordiae vultus

 

 

o zmartwychswstawaniu, młodzieży, uchodźcach i polityce

rozmawia biskup krakowski Grzegorz Ryś: (wideo)

 

Sobór mówi, że Kościół jest znakiem (sakramentem) jedności. Spełni więc wtedy swoją rolę w świecie i w państwie, gdy będzie tworzył rzeczywiste relacje między ludźmi. Gdy będzie gwarantem jedności i dialogu...

 

O chrześcijaństwo nie pyta się w wymiarze kraju, tylko w wymiarze osobistym. A w wymiarze wiary czymś najbardziej osobistym jest spotkanie z żywym Chrystusem.

 

PS.

Siostra młodsza:

- pomódlmy się za naszego biskupa Rysia.

Siostra starsza ją poprawia:

- módlmy się za biskupa Ryszarda!

 

---------------------

ŚRODA 30 MARCA

Andrej Tarfila, Siroko polje Słowenia  

literatura uczy nas nie przegapiać świata.

 

Mamy tylko literaturę, by doskonalić myślenie,

czyli świadome nazywanie i porozumiewanie się.

Tylko ona dowodzi, że wszystko jest godne znaczenia, czyli że wszystko zasługuje na łaskę nazwania.

Ryszard Koziołek, Dobrze się myśli literaturą 2015

 

--------------------------

KONTAKT  CD kwiecień