ZADOMOWIENIE

 

ZADOMOWIENIE

 

www.antoniorzech.eu

 
 

 

 

 

 

 

 

 

listopad 2016

 

 

 


   25 LISTOPAD             /             PAŹDZIERNIK           /            BLOG 2009-2016            /              KONTAKT


 

 

za oknem szaro

       

 

 

 

 

 

 

 


   21 LISTOPAD             /             PAŹDZIERNIK           /            BLOG 2009-2016            /              KONTAKT


 

 

EKOLOGICZNE DOMY MRÓWEK

 

Na wyspie Fidżi żyją mrówki, które roznoszą nasiona pewnej rośliny a gdy ta wyrośnie, zasiedlają ją jako własny dom.

Squamellaria

 

Squamellaria należy do epifitów tzn. jest całkowicie uzależniona od drzewa, na którym ją mrówki zasadzą. Najpierw wycinają one nasiona z niedojrzałych jeszcze owoców, następnie roznoszą po gałęziach drzew. Tam wtykają je w pęknięcia kory, nawożą własnymi odchodami a gdy rozwiną się bulwy, zasiedlają je i piją ich sok.

 

Zarówno mrówki jak i squamellaria są całkowicie od siebie uzależnione i nie mogłyby przetrwać oddzielnie. Na podstawie badań genetycznych wyliczono, że ta współzależność zaczęła się 3 miliony lat temu.

 

Człowiek uprawia rolę od 12 tysięcy lat i jeszcze wiele potrzeba, by wymyślił całkowicie ekologiczny dom.

WIĘCEJ: w tygodniku "PNAS"

 

 

 

 

 

 

 


   19 LISTOPAD             /             PAŹDZIERNIK           /            BLOG 2009-2016            /              KONTAKT


 

KRÓLESTWO MOJE NIE JEST Z TEGO ŚWIATA  J. 18,36

 

Wiecie o tym, że rządzący uciskają ludzi, a wielcy dają im odczuć swoją władzę.

Nie tak ma być między wami.

Jeśli ktoś z was chce być wielki, niech będzie waszym sługą.

A jeśli ktoś chce być pierwszy między wami,

miech stanie się waszym niewolnikiem.

Tak jak Syn Człowieczy, który nie przyszedł po to, aby Mu służono,

lecz aby służyć i oddać swoje życie jako okup za wielu. Mt. 20, 23-28

 

 

Ecce Homo - brat Albert

 

 

Jezus wiedząc, że ludzie mają zamiar Go pochwycić i ustanowić królem,

oddalił się i sam udał się znowu na górę. J. 6,15

 

 

 

 

 

 


   18 LISTOPAD             /             PAŹDZIERNIK           /            BLOG 2009-2016            /              KONTAKT


 

za oknem

 

 

 

 

 

 

 


   16 LISTOPAD             /             PAŹDZIERNIK           /            BLOG 2009-2016            /              KONTAKT


 

HYGGE

 

Aż trudno uwierzyć, ale w tym roku wśród najpopularniejszych słów angielskich według Oxford Dictionaries znalazło się duńskie "hygge". Oznacza ono poczucie bezpieczeństwa, przytulność, ognisko domowe, intymną wspólnotę i w ogóle gdy przyjemnie jest być razem.

 

Pojęcie to popularyzuje m.in. książka M. T. Soderberg, "Hygge. Duńska sztuka szczęścia". Jak wiadomo, Duńczycy są najszczęśliwszym narodem na Ziemi. Mają niskie bezrobocie, doskonałą służbę zdrowia, długie urlopy rodzicielskie, darmowe żłobki i rozwiniętą politykę równościową.

Oni sami jednak na pytanie "co czyni ich szczęśliwymi?" odpowiadają, że jest to czas spędzony wspólnie z rodziną, zimowe wieczory przy świecach i... dobre ścieżki rowerowe. A więc konkretne przyjemności, o których mówi słowo "hygge".

 

 

Dla Szwedów "hygge" to po prostu "wyrąb lasu", "poręba". Natomiast "hygglig" może być ktoś grzeczny, miły, porządny i przystępny.

W tym kraju, który do tej pory jeszcze jest jednym wielkim lasem, polana zawsze budziła miłe skojarzenia. Rosną na niej poziomki a w noc świętojańską płoną ogniska i dzieci tańczą dookoła umajonego słupa. Przez całą Szwecję można też wędrować od jednego deszczochronu do drugiego wiedząc, że w każdym miejscu oprócz murowanego paleniska, znajdziemy przygotowane drewno na opał a na Północy otwarte, samoobsługowe schroniska.

 

Duńczycy nie mają takich lasów, więc wraz ze słowem "hygge" zabrali ze sobą do domów wspomnienie tej dawnej wspólnoty przy ognisku na polanie.

Natomiast najważniejszym pojęciem dla Szwedów jest raczej "trygghet" czyli bezpieczeństwo, pewność i spokój.

 

A i my możemy powiedzieć::

Na tej polanie palono polana, więc pewnie byli tu Polanie.

 

Manifest Hygge

 

1. Atmosfera - zgaszenie światła, zapalenie świeczek

2. Tu i teraz 
3. Przyjemności 
4. Równość - nie ja, lecz my 
5. Wdzięczność 
6. Harmonia - rezygnacja z rywalizacji
7. Komfort - odprężenie, wzięcie przerwy
8. Spokój 
9. Bycie razem 
10. Schronienie - bezpieczne miejsce

Meik Wiking, "Hygge. Klucz do szczęścia"

 

 

PS. POPULARNE SŁOWA ANGIELSKIE W ROKU 2016

 

1- post-prawda

2- Brexiteer - brexitowiec 

3- alt-right - alternatywna prawica 

4- chatbot - program komputerowy czatujący z internautami 

5- coulrophobia - irracjonalny strach przed klaunami

6- hygge

Ciekawe jakich słów w Polsce używaliśmy w tym roku najczęściej?:

zmiana, populizm, prekariat, hejt, 500+...?

 

 

 

 

 

 


   15 LISTOPAD             /             PAŹDZIERNIK           /            BLOG 2009-2016            /              KONTAKT


 

JAK DZIAŁAĆ SŁOWAMI?

 

wszystko się zapisuje i kiedyś wejdziemy w ten plik: niebo

 

Donald Trump mimo iż zapewne nie czytał dzieła J. L. Austina, "How to Do Things With Words", to jednak doskonale opanował opisane tam używanie performatywów.

 

Język oprócz tego, że pełni funkcje sprawozdawcze, może aktywnie oddziaływać na rzeczywistość. Wypowiadając pewne zdania, ustanawiamy fakty społeczne. Tak jest gdy umawiamy się z kimś na spotkanie, podpisujemy zobowiązania czy, bardziej serio, gdy małżonkowie przysięgają sobie wierność aż do śmierci.

 

Oburzano się, że kandydat na prezydenta ciągle zmieniał zdanie i zaprzeczał oczywistym faktom. Tak można by krytykować Hilary Clinton, której największym błędem było skasowanie prywatnych mejli, czyli niedopatrzenie godne księgowej. Dla obecnego Prezydenta USA prawdą jest to, co on w danej chwili mówi. Oczywiście, takich performatywnych bajek mogą słuchać z powagą tylko jego zwolennicy.

 

W kampanii wyborczej w Internecie najczęściej - 960 tysięcy razy - klikano w tytuł artykułu  "Papież Franciszek poparł Trumpa". Było to oczywiste kłamstwo, ale właściciele portalu z tą wiadomością zarabiali na reklamie a ta zależy nie od prawdy, tylko od ilości otwarć danej strony.

Pewnie dlatego według Oxford Dictionaries, najpopularniejszym słowem w roku 2016 była "postprawda".

 

Można się zastanawiać jak ukształtował się taki typ człowieka jak Trump? Dotychczasowe życie Donalda było pełne sukcesów w zdobywaniu pieniędzy i kobiet. Widocznie dziś to wystarcza, by zapaść na znaną już starożytnym Grekom chorobę zwaną hybris. Człowiekowi wydaje się wtedy, że ma boską moc stwarzania rzeczy przy pomocy słów.

 

 

 

 

 

 


   14 LISTOPAD             /             PAŹDZIERNIK           /            BLOG 2009-2016            /              KONTAKT


 

Księżyc nad Tatrami

 

Gazeta Wyborcza               

 

 

 

 

 


   13 LISTOPAD             /             PAŹDZIERNIK           /            BLOG 2009-2016            /              KONTAKT


 

za oknem werbena

 

LIST DO KOLEGI

 

Napisałeś, że rozmowa z M. Królem to bełkot. Tak się składa, iż na jednym z naszych spotkań u Andrzeja mówiłem na ten temat.

 

Według mnie, ten socjolog i filozof mówi rzeczy bardzo ważne.

Chociażby taka sprawa jak "wymiana elit", która niewątpliwie ma miejsce w świecie zachodnim; w Polsce, Wielkiej Brytanii a teraz także w USA.

 

Zmiana władzy jest objawem pewnych głębszych procesów społecznych.

Podzielmy elity tych społeczeństw na dwie grupy, demokratyczną (D) i republikańską (R).

 

(R) mają dość ciągłych zmian, eksperymentów, przekraczania granic,

różnorodności i pędu do przodu, który jest zgubny już nawet dla całej Ziemi.

(R) cenią sobie stałe wartości, mają szacunek dla tradycji, autorytetów i są wierni pewnym podstawowym (religijnym) zasadom.

Przeważają tu ludzie starsi, mieszkańcy prowincji i mniej wykształceni

oraz wszyscy rozumiejący konieczność samo-ograniczania.

 

(D) to mieszkańcy dużych miast, młodzi, pracownicy kreatywnych zawodów, prą do przodu w nieznane, pociąga ich odmienność, łamanie wszelkich barier, ciągle więcej i szybciej.

 

Ponieważ na Zachodzie ta nieustanna zmiana i płynność wszystkiego, w odczuciu większości, poszła zbyt daleko, nastąpiła reakcja republikańska tzn. wyhamowanie a nawet próba powrotu do tego, co już było.


PS.

M. Król należy do elity, która przegrała i dlatego, jak to u nas jest w zwyczaju,

wymyśla przeciwnikom od chamów i barbarzyńców.

 

 

 

 

 

 


   9 LISTOPAD             /             PAŹDZIERNIK           /            BLOG 2009-2016            /              KONTAKT


 

 

RÓŻNI W JEDNEJ RODZINIE

 

26% Polaków ma takie same geny a więc 2-3 tysięcy lat temu, co czwarty z nas należał do jednej  rodziny.

Kilka procent posiada geny skandynawskie, co świadczy o wpływach Wikingów.

Natomiast przed 5-7 tysiącami lat stanowiliśmy jedną grupę biologiczną z Niemcami.

 

Trwają badania, których celem jest porównanie genów władców piastowskich z genami ówczesnych mieszkańców kraju. Chodzi o stwierdzenie czy elita tworząca państwo Polan wywodzi się z tubylczej ludności czy przybyła z zewnątrz. Będzie to potwierdzeniem legendy o Piaście Kołodzieju albo którejś z historycznych hipotez mówiących, że państwo polskie organizowali Wikingowie lub uciekinierzy z leżącego na południu Księstwa Nitrzańskiego.

 

 

Praktycznie o rozwoju narodów czy poszczególnych jednostek nie decyduje wspólne przebywanie na tym samym terenie. Nawet w jednej rodzinie wyrastają całkowicie różni bracia czy siostry.

 

 

 

 

 

 


   3 LISTOPAD             /             PAŹDZIERNIK           /            BLOG 2009-2016            /              KONTAKT


 

 

 WODOSPADY

 

               Kamieńczyka - Karkonosze

 Podgórnej - Przesieka

Wielki - Beskid Sądecki          

 

 

 

 

 

 


   2 LISTOPAD             /             PAŹDZIERNIK           /            BLOG 2009-2016            /              KONTAKT


 

JESZCZE JEDNO UDOMOWIENIE

 

Oprócz psa, kota, konia, krowy, gęsi, papugi, pszczół, pcheł, jedwabnika i wielu, wielu innych, człowiek udomowił także jednokomórkowego grzyba - drożdże. Badania DNA pokazują, że stało się to 3-4 tysiące lat p.n.e. Używał je do produkcji żywności i napojów ponieważ fermentując rozkładają one cukry na alkohol i dwutlenek węgla, który spulchnia ciasto.

 

drożdże

 

Przez setki lat te same czynności powodowały, że chleb rósł - sam chodziłem do sąsiadów po zaczyn - ale aż do XIX wieku, kiedy to zidentyfikowano ten mikroorganizm, nikt nie wiedział dlaczego tak się dzieje.

 

Teraz znamy 5 różnych szczepów browarniczych, które wywodzą się z Europy Zachodniej a powstały ze wspólnego przodka w XVI - XVII wieku. Wtedy to warzenie piwa wyszło poza domowe progi i upowszechniło się na skalę przemysłową w klasztorach i pubach.

 

Najważniejsze odmiany to drożdże piwne i winne przy czym te pierwsze są bardziej oddzielone od natury niż te drugie. Bierze się to stąd, że do każdej nowej fermentacji piwa używa się drożdży z poprzedniego warzenia, natomiast wino powstaje na bazie drożdży żyjących na skórkach winogron.

 

Drożdże piwne wytwarzają 7-10% alkoholu a winne 14,5%. Uzyskano to metodą prób i błędów, tymczasem naukowcy wiedząc, które geny są obecne w danych szczepach, wyprodukowali zaplanowaną prze siebie odmianę drożdży. W ten sposób szybciej będą powstawać nowe gatunki piwa i wina.

Tak, jakby tych co są, nie było już za wiele.

 

PS.

 Udomowienie szlachty

 

 

 

 

 

 

_________________________________ 

 

 

WIERSZE

 

_________________________________

 

OPOWIADANIA

__________________________________

 

  ESEJE  

__________________________________  

 

PRELEKCJE

historia   religia   filozofia

__________________________________

 

PEDAGOGIKA

___________________________________

 

TŁUMACZENIA

___________________________________

 

REBUSY

__________________________________

 

PRZEPISANE

____________________

FRANCISZEK

 Misericordiae vultus   Laudato si

__________________________________

 

SKAŁKI

__________________________________

 

PSY

__________________________________

 

DRZEWA

__________________________________

 

BLOG

          

2009 6 7 8 9 10 11 12  

 

2010 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

2011 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

          

2012 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

2013 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

2014 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

  2015 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

2016 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

__________________________________

 

MOJA HISTORIA OSIEDLA

__________________________________

 

NOWE

 KRÓTKA HISTORIA

  NASZEGO OSIEDLA W OBRAZKACH

__________________________________

O NAS

 telewizyjny reportaż

__________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
monitoring pozycji