ZADOMOWIENIE

 

ZADOMOWIENIE

 

www.antoniorzech.eu

 
 

 

 

 

 

 

 

 

luty 2018

 

 

 

 


   27 LUTEGO       /        STYCZEŃ          /            BLOG 2009-2016            /              KONTAKT


 

ZNIKAJĄCA WYSPA

 

 

Na wyspce Tangier - leżącej w zatoce Chesapeake na południe od Waszyngtonu - żyje 500 kotów i 470 ludzi. W XVII wieku zasiedlili ją Kornwalijczycy. Bogobojni i pracowici uprawiali zboże i warzywa, sadzili drzewa owocowe. Teraz, ponieważ nawet chwasty nie chcą rosnąć na podmokłym terenie, trudnią się już tylko rybołówstwem.

 

Przez dwa wieki pod wodą znalazło się 2/3 powierzchni wyspy. W roku 2013 opublikowano raport przepowiadający jej całkowite zatopienie w ciągu kilkunastu lat. Mieszkańcy walczą o budowę muru, który by ich chronił przed falami cyklonów. Widzą erozję brzegów i temu chcą zapobiec, w globalne ocieplenie nikt tu nie wierzy.

 

 

 

 

 

 

 


   26 LUTEGO       /        STYCZEŃ          /            BLOG 2009-2016            /              KONTAKT


 

JESZCZE TYLKO DASZEK

 

 

 

 

 

 

 

 


   21 LUTEGO       /        STYCZEŃ          /            BLOG 2009-2016            /              KONTAKT


 

JAK KULTURA DETERMINUJE BIOLOGIĘ?

 

            

W roku 1835 amerykańscy misjonarze transportowali wymierające plemię Indian z wyspy San Nicolas. Po drodze zatrzymali się na jednej z bezludnych wysepek. Uciekając przed nadciągającym sztormem pozostawili na niej młodą kobietę. Przeżyła tam samotnie 18 lat. Z kości robiła igły i noże, z suszonych jelit, liny a haczyki z muszli. Żywiła się darami morza i roślinami. Wszystkiego nauczyło ją plemię. Gdy ją odnaleziono, wydała ucztę na cześć swoich wybawców. Teraz Joannę Marię czekała inna samotność, była ostatnią przedstawicielką swojego ludu. W nowym środowisku wszyscy Indianie z jej wyspy wymarli.

 

W roku 1000 Wikingowie dotarli na Grenlandię. Przez 500 lat hodowali tam krowy, owce i uprawiali rolę. Gdy nastała Mała Epoka Lodowcowa, stracili wszelkie możliwości życia i wymarli. Nie przejęli zwyczajów tubylczych Inuitów, bo pogardzali nimi jako dzikim ludem.

 

Tysiące lat temu człowiek porzucił swój naturalny stan. Ponieważ wytwarzał dzidy i narzędzia kamienne, niepotrzebne były mu kły i pazury. Futro zastąpił skórami zwierząt. Mając słabe uzębienie musiał gotować i rozdrabniać pokarm. Nawet żołądek mamy o dwie trzecie mniejszy a jelita krótsze niż małpy podobnej wielkości. Kultura, którą sami tworzyliśmy zmieniła naszą biologię. Wyzwoliła nas od pełnej jedności z przyrodą, która przekazywana genetycznie, całkowicie determinuje byt zwierząt.

 

 

 

 

 

 

 

 


   14 LUTEGO       /        STYCZEŃ          /            BLOG 2009-2016            /              KONTAKT


 

AGROWŁÓKNINA

Bratki nakryłem agrowłókniną

 

"WŁÓKNINA" bo "włókno", czyli len po dwukrotnym wyczesaniu.

Prasłowiańskie "welko" = "wlec".

Podobnie: "włóczka", "włóczęga", "włócznia" - długa kopia przywiązana do konia, wlokła się po ziemi.

 

PS.

RYNEK od niemieckiego "ring" = "pierścień" dookoła ratusza  (rathaus).

Spolszczono: dźwięczne "g" --> "k".

"in" --> "yn"

Wstawiono "e" i polska nazwa gotowa.

 

 

 

 

 

 

 


   13 LUTEGO       /        STYCZEŃ          /            BLOG 2009-2016            /              KONTAKT


 

ALTERNATYWNE ŚWIATY

 

Posiadamy zdolność tworzenia rzeczywistości równoległych do tej, którą poznajemy zmysłami.

 

Na początku z niewielkiej liczby dźwięków i reguł, którymi je łączono powstał świat naśladujący ten rzeczywisty, ale całkowicie odmienny, czyli język. Człowiek miał nad nim nieporównywalnie większą władzę, niż nad tym pierwszym. Mógł próbować różnych wersji działania bez ryzyka nieuniknionych konsekwencji.

 

Jedną z najważniejszych rzeczywistości alternatywnych zapoczątkowano gdy ludzie zaczęli wymieniać między sobą różne przedmioty. Najpierw dostawali coś za coś, ale o wiele prostszy sposób zastosowali Sumerowie około 3 000 p.n.e. Wszystko wymieniali za odpowiednią ilość jęczmienia. Wypalano nawet specjalne miarki, którymi go mierzono.

 

Zboże jednak zajmowało zbyt dużo miejsca i zostało zastąpione przez rzadki metal, srebro. W Mezopotamii, w połowie trzeciego tysiąclecia 8,33 grama srebra nazywano szekielem. Bracia Józefa sprzedali go w niewolę do Egiptu za 20 szekieli czyli 166 gramów srebra.

 

szekiel z Tyru

 

Pierwsze monety wybił Alyattes, król Lidii - wschodnia Anatolia - w roku 640 p.n.e. Miały ustaloną wagę i były opatrzone znakiem, że władca poręcza zawartość drogiego kruszcu.

Ich fałszowanie karano torturami i śmiercią.

 

Dziś oprócz pieniędzy, które nosimy przy sobie, często płacimy kartą czyli samymi liczbami, zapisanymi gdzieś w banku. Zamiast króla, to bank gwarantuje, że w każdej chwili możemy je wybrać w dowolnej walucie. Byle tylko nie wszyscy na raz ponieważ realnej gotówki znajduje się tam niewiele. Reszta jest w obiegu, na przykład pożyczona przedsiębiorcom, którzy ją zwrócą dopiero w przyszłości gdy sami zarobią. Istnienie tych pieniędzy jest więc potencjalne, opiera się na wierze, że wszystko będzie dobrze, rozwój będzie trwał i liczby tego długu za kilka lat się zmaterializują.

 

Ten alternatywny świat wyrosły z miarek jęczmienia, rozwinął się w tak skomplikowaną ekonomię, że nikt jej do końca nie może zrozumieć. I nie chodzi tu tylko o nasze umysłowe ograniczenia. Zasady chaosu, które kierują jego rozwojem są bardziej złożone niż przepowiadanie pogody, gdzie nawet motyl może wywołać burzę. W ekonomii samo przewidywanie wpływa na zmiany kursów, czyli poznanie zmienia to, co jest badane.

Jak w fizyce kwantowej.

 

 

 

 

 

 

 


   6 LUTEGO       /        STYCZEŃ          /            BLOG 2009-2016            /              KONTAKT


 

 

ZAMIAST PROGRAMOWANIA - MASZYNY UCZĄ SIĘ SAME

 

Program Front Page, w którym piszę te strony nie potrafi kodować litery "ó". Jej symbolem jest "&#243". Jeśli tekst jest dłuższy, to zamiast poprawiać ją w każdym miejscu HTML, wystarczy otworzyć cały kod w Notepad++ i wpisać rozkaz: zamień ó na &#243. Zadanie zastanie wykonane w mgnieniu oka.

Do niedawna podobnie działał też tłumacz Google. Jeśli polecono mu przekład jakiegoś zdania z języka polskiego na angielski, szukał tej frazy w katalogach gotowych tłumaczeń.

 

PROGRAMOWANIEM zapisano różne mechaniczne czynności nawet tak skomplikowane jak gry w szachy czy go. Poza jego zasięgiem pozostaje jednak bardzo wiele zadań, które dla człowieka są dziecinnie proste, na przykład chodzenie, branie do ręki różnych przedmiotów, czy rozpoznanie na fotografii kota.

 

Ponieważ nikt nie wie dokładnie na czym polega pokonywanie przeszkód przy pomocy dwóch kończyn, dlatego tak trudno jest ten proces zaprogramować. Ćwiczyliśmy go przez miliony lat odkąd nasza pramatka zeszła z drzewa a i teraz trzeba trochę czasu zanim dziecko go sobie przyswoi.

 

Podobnie jest z "kotem". Człowiek widzi 8 obrazów na sekundę przez 10 godzin dziennie. To pomnożone przez lata, daje astronomiczną liczbę porównywania różnych wzorów, które jest niezbędne także przy chodzeniu. O milionach lat ewolucji samego oka nie wspominając.

 

Aby przekroczyć wąski zakres czynności dających się zaprogramować, naukowcy różnych dziedzin pracują nad tym, by komputery uczyły się same.

Daje się im na przykład mnóstwo zdjęć. Na jednych jest adnotacja "tu jest kot" a na drugich "tu nie ma kota". Program porównując je w końcu sam potrafi rozpoznać tego czworonoga.

 

to kot (wspak też)

 

Ludzie, którzy nad tym pracują, nie wiedzą jeszcze jak on to robi?

Tak samo jest z nauką przekładu. Komputer porównuje miliardy podobnych wyrażeń w dwóch językach i dochodzi do zasady na czym polega ich podobieństwo.

 

Program, który potrafi rozpoznawać kota, nie zrobi nic innego ponieważ inaczej niż my, komputery nie mają jednego modelu świata i nie umieją wnioskować.

My tego wszystkiego uczyliśmy się wspólnie każdą komórką naszego ciała przez miliony lat a teraz sami staramy się stworzyć coś  "na podobieństwo nasze" w bardzo ograniczonym czasie.

 

Korzystałem z wypowiedzi Emmanuela Mogeneta, inżyniera w Google Research.

 

 

 

 

 

 

 


   1 LUTEGO       /        STYCZEŃ          /            BLOG 2009-2016            /              KONTAKT


 

GLASTONBURY

 

Zaczęło się od księżyca. Tak świecił ubiegłej nocy w Glastonbury.

Wygooglowałem, że to miasteczko jest miejscem narodzin chrześcijaństwa na Wyspach Brytyjskich. Tam zbudowano pierwszy kościół a w nim ukryto kielich, z którego Jezus i uczniowie pili wino podczas Ostatniej Wieczerzy, tzw. Święty Graal.

 

Inna legenda związana z Glastonbury jest jeszcze bardziej fantastyczna. Miał je odwiedzić Józef z Arymatei wraz z młodzieńczym Jezusem.

 

Aby poznać co o tym sądzą historycy, zajrzałem do ponad tysiącstronicowej księgi Normana Daviesa, Wyspy. O Glastonbury wspomina on jednym zdaniem w związku z popularnością tej legendy w kościele protestanckim. Miała ona dowodzić, że chrześcijaństwo do Anglii nie przyszło z Rzymu, tylko bezpośrednio z Izraela. W rzeczywistości, początki Kościoła Davies opisuje na kilkunastu stronach zapełnionych imionami pierwszych świętych rzymskich i celtyckich oraz nazwami miejscowości, w których zbudowano kościoły. Uzupełnia je mapą, na niej zaznaczono "zlikwidowane przez protestantów klasztory" benedyktyńskie, kluniackie, cysterskie, kartuzjańskie i augustiańskie. A jest ich 105.

 

W prawdziwość tej legendy prawdopodobnie wierzył poeta, malarz i mistyk,

William Blake (1757-1827). Pod jej wpływem napisał wiersz, który był nieformalnym hymnem Anglii.


Jerusalem

And did those feet in ancient time
Walk upon England's mountain green?
And was the holy Lamb of God
On England's pleasant pastures seen?

And did the Countenance Divine
Shine forth upon our clouded hills?
And was Jerusalem builded here
Among these dark Satanic mills?

Bring me my bow of burning gold:
Bring me my arrows of desire:
Bring me my spear: O clouds unfold!
Bring me my chariot of fire.

I will not cease from mental fight,
Nor shall my sword sleep in my hand
Till we have built Jerusalem
In England's green and pleasant land.
 

Jeruzalem

A czy te stopy w dawnych czasach
Znaczyły Anglii górskie drogi?
I czy Baranek Boży hasał
Po naszej Anglii łąkach błogich?

Czy Pańskie Lico rozjaśniało
Nasze spowite mgłą wyżyny?
A Jeruzalem, czy tu stało,
Gdzie Szatan sklecił swoje młyny?

Mój łuk złocisty niech przyniosą:
I moje strzały pożądania:
I moją włócznię: O niebiosa!
Mój rydwan ognia niech tu stanie.

W bitewnym niech nie padnę szale
I niech w mym ręku miecz nie zaśnie,
Aż zbudujemy Jeruzalem
Tu, na angielskiej ziemi właśnie.
                            przełożył Maciej Froński

 

 

 

 
 

BLOG

          

2009  6 7 8 9 10 11 12  

 

2010  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

2011  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

          

2012  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

2013  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

2014  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

2015  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

2016  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

2017  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

2018  1

__________________________________

 

 

NOWE

 KRÓTKA HISTORIA

  NASZEGO OSIEDLA W OBRAZKACH

__________________________________

 

MOJA HISTORIA OSIEDLA

__________________________________

 

PRELEKCJE

historia  religia  filozofia

_________________________________ 

 

OPOWIADANIA

__________________________________

 

 

ESEJE

 

__________________________________  

 

WIERSZE

__________________________________

 

PEDAGOGIKA

___________________________________

 

TŁUMACZENIA

___________________________________

 

REBUSY

__________________________________

 

PRZEPISANE

____________________

FRANCISZEK

 Misericordiae vultus  Laudato si

__________________________________

 

SKAŁKI

__________________________________

 

PSY

__________________________________

 

DRZEWA

__________________________________

 

DAWNO TEMU W PAWŁOSIOWIE

__________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
monitoring pozycji