ZADOMOWIENIE                                                                                                         

 

 

mój dom    

 

  

 

 

 

 

 

     lipiec 2019

 

 
 
 

 

 

 

 


26  LIPCA                  /                CZERWIEC              /          BLOG 2009-2016           /               KONTAKT  


 

ROK = WYROK

 

Mówimy "jeden rok", ale "dwa lata". Dlaczego?

 

Na początku było "lato". Jego rdzeniem jest indoeuropejski "uel" = ciepły a bliżej, prasłowiańska forma "liti" = lać. Grzeje i leje.

 

Kiedyś "lato" to był ten okres, w którym można było pracować w polu i obejmował około 9 miesięcy.

W X w. rozciągnął się na cały rok. Jeszcze w XVI w. pisano, że coś się wydarzyło "lata Pańskiego", zamiast "roku Pańskiego".

 

W tym czasie "rok" rozumiano zupełnie inaczej niż dziś. Słowo to pierwotnie znaczyło "to, co powiedziane, ustalone". Ma ono wspólne źródło z "rzec".

(Np. SCS, Ewangelie: Riecze Gospod pridczą siją - rzecze Pan przypowieść tę).

 

W staropolszczyźnie używano go najpierw na oznaczenie słownego wezwania do sądu.

Później "rok" to był ten okres czasu, w którym ustalony wy-rok obowiązywał, a że trwał on zwykle 12 miesięcy, więc wyparł wzięte z przyrody określenie, zostawiając "latom" mniej dokładne okresy czasu.

 

Gdy bliskie znaczeniem wyrazy aż tak bardzo się różnią, językoznawcy nazywają to supletywizmem (łac. suppleo - uzupełniam).

 

supletywizm                                                             

 

INNE PRZYKŁADY:

człowiek-ludzie, dobry-lepszy, duży-większy, być-jest-są, iść-idę, ja-mnie, ona-ją, on-jego.

 

Dotyczy to słów szczególnie ważnych, można więc przypuszczać, że obawiając się pomyłki, aby tego uniknąć, adoptowano odmienne wyrazy z innej rodziny.

 

QUIZ - znajdź podstawowe formy supletywne:

tchu-, zmarł-, łżesz-, dmę-, klnę-.

 

 

Tabela form supletywnych dla kilkudziesięciu wyrazów w siedmiu językach.

 

P.S.

Bywalcy więzień mają powiedzenie "rok nie wyrok".

Nie wiedzą, że rok znaczył wyrok..

 

 

 

 

 

 

 

REWOLUCJA JEDYNA PRAWDZIWA

W tym wieku (XX) rozegrała się jedna jedyna prawdziwa, rzeczywista rewolucja: mieszczańska, przemysłowa, rewolucja wolnego rynku, która uczyniła robotnika konsumentem i podniosła masy na poziom życia klasy średniej.

 

Wszelkie inne rewolucyjne eksperymenty  - socjalizm, komunizm, faszyzm, marksizm - były wsteczne, fałszywe i reakcyjne. Mieszczaństwo dało masom najwięcej;

poziom życia godny człowieka.

Sandor Marai, Dziennik tom IV s. 401   

 

...trzeba się buntować i protestować, gdy ktoś jeden czy jakaś grupa ludzi usiłuje zamknąć w System żywy, naturalny porządek życia. To chciałem powiedzieć, kiedy pisałem, wszystko jedno co i o czym. To był mój temat, moje przesłanie.      

S.M. s. 425   

    

 

 

 

 

 

  SYN ANTHROPOS czyli CZŁEKOLUBNE

 

     

                    lepnica                            poziewnik (trujący) pępawa                           dziś

 

10 lat temu na dachu naszego podziemnego garażu był śmietnik. Wszędzie leżał zmieszany z ziemią gruz i resztki cegieł. Jednym słowem było to środowisko ruderalne. Ale już po paru tygodniach pojawiły się kwiaty samosiejki. Trzy z nich, lepnicę, poziewnik i pępawę uwieczniłem (zob.wyżej).

 

Wszystkie mają ładną grecką nazwę: "synantropijne" co znaczy: przy-człowieku,

albo w wolnym przekładzie, człekolubne.

My jednak nazywamy je pogardliwie chwastami.

Najbardziej znane to pokrzywa, łoboda, rdest i glistnik.

Policzono, że na samym Pałacu Kultury w Warszawie rośnie ponad 100 samosiejek.

 

I na dachu mojego bloku gołębie posadziły jakieś łodyżki.

 

 

Rośliny synantropijne są odporne na suszę, sól, deptanie, wystarczy im garstka ziemi, bo nie zapuszczają głęboko korzeni. Do najbardziej wytrzymałych należą:

trybula leśna,

życica trwała,

wiechlina roczna

 

i babka zwyczajna

 

Gdy idę nad Wilgą na skraju ścieżki co parę kroków rośnie babka. Ta roślina o dużych liściach tuż przy ziemi nie ma żadnej szansy wśród wysokich traw, więc znalazła sobie miejsce, które człowiek drepcząc tam i z powrotem, oczyścił jej z konkurentów.

Skrzypy, żmijowce i cykorie rosną nawet wzdłuż torów kolejowych zalanych herbicydami. bo mają tam łatwy dostęp do azotu. Podobnie jak pokrzywy przy stajniach i domach znajdywały go kiedyś w ludzkim i zwierzęcym moczu.

(łac. herba - trawa, caedo - zabijać)    

 

Św Franciszek żądał, aby przy klasztorze zawsze zostawiano część ogrodu nieuprawianą, by rosły w niej dzikie zioła tak, aby ci, którzy je podziwiają, mogli wznieść myśl do Boga twórcy tak wielkiego (wszelkiego) piękna.

 Papież "Laudato si"     

 

Dawno już przekroczyliśmy granicę sensownego porządkowania, betonowania i wykluczania wszystkiego co nie jest tak wielkie i pożyteczne jak chociażby słonecznik, czy piękne jak róża?

 

 

 

 

 

 

 

10 LAT TEMU UMARŁ LESZEK KOŁAKOWSKI

 

 

  TRZY ZDANIA Z JEGO KSIĄŻKI "JEZUS OŚMIESZONY"

 

  Korzeniem przemiany świata jest miłość jako fakt,

  jako rzeczywista energia, którą On przelał w świat

  i której odbiciem jest ta odrobina jaką ludzie noszą w sobie.

 

  Miłości nie można nakazać,

  może ona być tylko przekazywana, dawana.

 

  Gdyby jej siła mogła objąć cały świat,

  wszystkie problemy byłyby rozwiązane.

 

   WIĘCEJ

 

 

 

 

 

 

 

ZA OKNEM

 

CZWARTEK  4  CZERWCA 2009

tak pisałem:

 

"Od rana pada deszcz. Chwilami mży i wtedy szyba, pokryta tysiącami kropelek, przypomina kryształ. Niektóre krople klucząc między tymi, co już nieruchome, osuwają się w dół i jakby się ścierały stają się coraz mniejsze, aż w końcu zatrzymują się i one. Tylko te największe prują prosto i zbierając po drodze inne, giną u dołu okiennej ramy. 

Poi si torno all'eterna fontana - Potem się wraca do wiecznego źródła. C. S. Lewis, Smutek.

 

Widziałem podobną instalację w Bunkrze Sztuki. Na wystawie były dzieła korzystające ze zjawiska chaosu, tzn. procesów niemożliwych do przewidzenia. Każdy ślad spadającej kropli jest inny, ponieważ ciągłe najmniejsze, nawet niewidoczne zmiany, wpływają (dosłownie) na ich ruch".

 

Potem skojarzyłem to z naszą sytuacją w zmaganiach z oszustami, z którymi przez 6 lat walczyliśmy o nasze mieszkania.

 

Powyższy GIF nie jest dokładną ilustracją tamtego opisu ponieważ co sekundę się powtarza a więc spadanie kropel można przewidzieć. Jest też dość ciemny a wtedy świeciło słońce i krople naprawdę były podobne do kryształów.

Fotografowałem z ręki, dlatego w ruchach aksamitek widać jak oddycham.

 

 

 

 

 

 

 

PORZUCONA

 

Siedziała przy ogródku działkowym nad Wilgą. Gdy się zatrzymałem, by jej zrobić zdjęcie, rozciągnęła się i kilka razy obróciła z boku na bok a potem podeszła do mnie.

 

Z bliska wyglądała okropnie. Chuda, sierść wyliniała, ale najbardziej przejmujące było jej miauczenie. Słabe, skrzekliwe, bez żadnego wyrazu i zupełnie monotonne.

 

Nie patrzyła na mnie i nie podchodziła bliżej jakby wiedziała, że jej nie przygarnę, ale jeszcze gdzieś głęboko miała zapisaną pamięć, że do człowieka można się zbliżyć.

 

Z naprzeciwka wyszła dziewczyna z dużym psem. Przywołała go do siebie i przypięła na smycz.

- To przed kotem? spytałem.

- Tak, odpowiedziała, on lubi ścigać koty.

 

 

 

 

 

 

 

KIPU

 

jest chyba najbardziej niezwykłym pismem jakie wymyślił człowiek.

Są to kolorowe sznurki wełny, na których nawiązano różniące się wielkością i splotem węzełki. A więc jest to zapis trójwymiarowy, do czytania potrzebny jest wzrok i dotyk.

 

Według hiszpańskich kolonizatorów Inkowie w ten sposób notowali prawa własności, rejestry ludności, przepływ towarów a także historie o dokonaniach władców. Do naszych czasów przetrwało zaledwie 1000 takich egzemplarzy. Ostatnio po raz pierwszy znaleziono je nie w grobowcach, lecz wraz z kontekstem materialnym, w magazynach orzeszków ziemnych i chili.

 

Ponieważ Inkowie używali systemu dziesiętnego, najniżej nawiązane są jedności, wyżej dziesiątki a potem kolejno setki i tysiące. Niektóre sznurki połączono w pary i zapisy się dublują. Czasem na poziomie setek i tysięcy dowiązano dodatkowe pasemka z supełkami a na jednym widać ślady po rozwiązanych guzach.

 

 

Każda sekwencja zawiera jedną lub dwie liczby stałe oraz liczbę wysoką będącą sumą

wszystkich liczb. Trwają dyskusje czy w ten sposób zapisano podatki czy zapasy nasion pod następne uprawy. Profesor Urton ma nadzieję, że "jeśli nauczymy się odczytywać z kipu paprykę chili i orzeszki ziemne, to w przyszłości może nam to pomóc przeczytać kipu, w którym zapisane są wydarzenia historyczne",

 

 

 

 

 

 

 

NAZWY NASZYCH ROŚLIN

 

coś dla obcokrajowca: krzywoszczeć lub rzerzuszczyca

a dla nas: podejźrzon i nasięźrzał

 

jaraj bulwiasty

ułudka lnolistna

pępawnica brodata

krzywoszczeć przywłoka

olbrzymka rzekoma

pokłęk jajowaty

czarcikęsik Kluka

głodek mroźny

podejźrzon księżycowy

nasięźrzał pospolity

strzechwa bezząb

rzerzuszczyca piaskowa

 

ułudka

czarcikęsik

głodek             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inność roślin wyraża się głównie tym, że one w zdecydowanej większości nie muszą nikogo i niczego zabijać, by się odżywiać, wzrastać i zasiedlać, oraz tym, że są przykute do miejsca na zawsze, są więc jeszcze bardziej współodczuwające z otoczeniem. Muszą, Nie uciekną.

 

WIĘCEJ: Urszula Zajączkowska, Patyki, badyle 2019                

 

 

 

 

 

 

 

Z BALKONU - słonko na dachu              

 

 

Godzina 5.40 rano na zachodzie                         

 

 

 

 

 

 

 

ZŁOTOWŁOS - BIELISTKA - WIDŁOZĄB

 

Mchy są jak miękkie dywany, które pięćset milionów lat temu jako jedne z pierwszych wypełzły z morza na pustą Ziemię i takie już zostały aż do dziś.

 

Bez korzeni, wodę wchłaniają wprost przez ścianki komórek cienkich jak z bibułki. Gdy zabraknie wilgoci, stulają się w zielone wiórka, ale wystarczy nocna mgła, by znów zaczęły pęcznieć w bujną kępę.

 

Ponieważ nie mają żadnych stwardnień, pną się w górę wspierając się o siebie nawzajem i tworzą kolumienki, wsporniki, tarasy i balkony. Listki złotowłosu zakończone haczykami zazębiają się jeden obok drugiego. U bielistki zaś są zwinięte jak ruloniki papieru, przez które woda spływa do wewnątrz.

 

Komórki zdrewniałe, które nadają kształty roślinom są martwe, bo popełniły samobójstwo. Apoptoza, to zaprogramowana śmierć. Po kilku tygodniach życia, w komórce pojawia się lignina, która zamurowuje ją od wewnątrz i znikają wszystkie żywe składniki. W końcu rozpada się jądro i DNA. W ten sposób powstaje kora i drewno czyli pień, konary a także siateczka nerwów liści i trzon korzenia. W  martwych i pustych labiryntach płynie woda.

 

Mchy to minimum życia, ale też i samo życie. Tylko z dwóch elementów, H2O i biologicznej bibułki ulepiły 25 tysięcy różnych kształtów zwanych gatunkami.

Miały na to wystarczająco dużo czasu - pięćset milionów lat.

 

U nas najczęściej można spotkać:

 

złotowłos strojny

bielistka siwa

widłoząb miotlasty

 

 

WIĘCEJ: Urszula Zajączkowska, Patyki, badyle 2019

 

 

 

 

 

 


        27 CZERWCA        /             MAJ            /          BLOG 2009-2016           /           KONTAKT  


 

CZEGO NIE WIDAĆ ZA OKNEM

 

Jerzyk, który błyskawicznie tnie powietrze,

wzburza je gwałtowniej od innych,

siłami inercji zamiesza cząsteczki, zamaże

i zaraz je chyżo za siebie wyrzuci, wypluje w wiry, pukle, zapaści przewietrzone,

i trzeba będzie prawdziwego czasu, by powietrze wróciło do stanu sprzed chwili,

tego względnego i pozornego porządku materii.

 

- Urszula Zajączkowska, Patyki i badyle 2019

 

A poza tym, jeden jerzyk połyka kilka tysięcy komarów dziennie.       

 

 

A.Wajrak                

               

Ptaków nie obchodzą ludzie, najwyżej dyskretnie dają nam do zrozumienia swoim odsuwaniem się jak bardzo jesteśmy agresywni. Ponieważ są tu znacznie dłużej niż my, czyli dla nas od zawsze, jest pokusa, żeby przypisywać im to, co akurat nam pasuje.

 

W swoim pierwszym eseju o ptakach wymieniałem wszystkie cechy, które łączą je z nami: budują skomplikowane domy, w których wychowują potomstwo, latają na wakacje do ciepłych krajów, mają skłonność do zabawy; to była gorliwość neofity, dziś blisko mi do poglądu, że jedyne w pełni zrozumiałe pragnienie ptaków brzmi: zostawcie nas w spokoju.

 

Poza oswojonymi wszystkie unikają ludzi. Doceniam to. Psy się do nas garną, to też jest fajne, ale ptaki, które przecież są wszechobecne, niczego od ludzi nie oczekują, są nieprzekupne, więc da się im pomagać zupełnie bezinteresownie.

 

Jonathan Franzen    

 

 

 

 

PARTIE CENTRALNE

 

Po deszczach na dębie pojawiły się młode gałęzie, ale tylko w partiach centralnych.

Widocznie uznał, że na szczytach osiągnął już pułap.

 

Przyczyną są jego długie i szerokie nawet na pół milimetra naczynia wodonośne.

Wystarczy porównać je z cewkami świerków, których średnica wynosi około pięć setnych milimetra. Woda pokonuje w nich zaledwie jeden metr na godzinę. W tym samym czasie dąb zdąży przepłukać całą długość drzewa.

 

Coś za coś. Dlatego świerki mogą pompować H2O znacznie wyżej a w zimie łatwiej zamienić na cukier, który nie zamarza i lód nie rozsadza komórek więc wytrzymują większe mrozy.

 

WIĘCEJ : Nasz dąb       

     

 

 

 

 

 

ROZDAMY DZIECIOM CIASTKA

 

Rozdamy dzieciom ciastka, wróblom okruszyny,
Emerytom gazety, a żebrakom grosze.
Miastu damy kwiaciarek bzem kapiące kosze
I zrobimy wszystkim imieniny.

Dostaną od nas uśmiech wszyscy - chcą czy nie chcą!
Sprzedawane szczenięta wrócimy do matek,
Wszystkie kosy od szewców wypuścimy z klatek.
Tylko - Boże kochany - co my damy szewcom?...

 

Bronisława Ostrowska, Wiosna        

 

a pod stołkiem kot                                            

 

 

 

 

 

JEDNO Z NAJSTARSZYCH MIAST

 

Osada Catalhoyuk w Anatolii (Turcja) istniała przez ponad 1000 lat (9-8 tys. p.n.e.). Domy z wysuszonej gliny stały jeden obok drugiego a także jeden na drugim. Do środka wchodzili przez otwór w dachu i po drabince. W jednej izbie żyło kilka osób razem ze zwierzętami (owce, kozy). Zmarłych chowano pod podłogą. Ulic nie było.

 

 

Tworzyli charakterystyczne figurki kobiet o obfitych kształtach symbolizujące boginie.

 

Duże zagęszczenie - w szczytowym okresie rozwoju do 8 tysięcy mieszkańców -  było przyczyną chorób zakaźnych i przemocy. Na wielu czaszkach znać ślady uderzenia tępym narzędziem. W późniejszym okresie istnienia Catalhoyuk jego mieszkańcy więcej chodzili.

Miasto upadło gdy wyeksploatowali środowisko naturalne.

 

Część rolników z Anatolii przywędrowała do Europy przynosząc ze sobą umiejętność uprawy roli.

 

Zob. niżej: WYJśCIE Z RAJU.

 

 

 

 

 

OBCIACH

Niedawno pisałem o nieprawdopodobnych osiągnięciach człowieka:

- noworodki przeżyją więcej niż osiem dekad,

- sklepy są przepełnione żywnością,

- czysta woda pojawia się jak na pstryknięcie palca,

- ścieki podobnie znikają

- lekarstwa likwidują bolesne infekcje,

- itp...

Dziś z kolei czytam jaką cenę przyszło za to zapłacić.

W tym samym czasie wymarło 571 gatunków roślin.

To jest dwa razy więcej niż zwierząt, które wytrzebiliśmy co do nogi. Na liście tych cudów przytoczyłem, że "ścieki znikają na pstryknięcie palca". Tak, ale ten wybitny autor nie zauważył, iż po oceanach pływa zatrute przez nas "martwe morze" wielkie jak cała Polska.

Naukowcy zbadali i opisali 2 miliony żywych stworzeń, połowa z nich jest zagrożona wyginięciem. Najbardziej żal mi małych lotników, owadów, z których co dziesiąty padnie w najbliższych dekadach. a przecież od rana do nocy (a niektóre nawet i dłużej - zob. niżej - ćmy), wytrwale pracują dla nas.

To jest już szóste wielkie wymieranie. Poprzednią katastrofę spowodował upadek planetoidy, która zmiotła z Ziemi dinozaury i trzy czwarte innych gatunków zwierząt. Teraz to my jesteśmy przyczyną. Nasza zachłanność i głupota. albo raczej odwrotnie, głupota i zachłanność, bo z tej pierwszej wywodzi się ta druga.

Głupotą jest wielbienie wzrostu PKB.

Że musimy gonić innych? Tak, ale to wyścig stada baranów cwałujących na skraj przepaści.

Albo, że sukcesem jest większy dom, większy sklep, większy samochód, więcej wszystkiego?

To tylko obciach ludzi, którzy nie znają świata i nie widzą, co się na nim dzieje.

Zdjęcie Ziemi wykonała załoga Apollo 17.

To najczęściej reprodukowany obraz na świecie.

 

PS.

Nie jestem religijny, ale wiem, co jest napisane w Biblii, i sądzę, że jej autorzy, kiedy pisali o "rajskim ogrodzie", co prawda myśleli o dolinie Tygrysu i Eufratu, bo tylko o niej wiedzieli, ale moim zdaniem cała Ziemia jest rajskim ogrodem. Dostaliśmy raj, żeby w nim zamieszkać. Myślę o tym codziennie. 

 

- Alani Bean, był na Księżycu

 

WIĘCEJ: Franciszek, Laudato si

 

 

 

 

 

 

 

 

Walt Whitman ŚPIEW O SOBIE

 

świat obchodził się ze mną łagodnie: nie biorę pod uwagę lamentów.

Nie mam z nimi nic wspólnego...

Daleko w dole widzę ogromną Nicość pierwotną i wiem, że tam byłem; Oczekiwałem niewidzialny i spałem w letargicznej mgle;

Zyskiwałem na czasie i nie szkodziły mi dymiące węgle...

Epoki przekazywały mnie z pogodą niestrudzonych wioślarzy...

Pokolenia prowadziły mnie do chwili, gdy matka wydała mnie na świat;.. Wszystkie siły łączyły się by utworzyć mnie i uradować.

I stoję na tym lądzie ze swoją hardą duszą.

 tłumaczył Artur Międzyrzecki       

 

 

 

 

 

 

 

MADE IN SWEDEN

 

Wszyscy Szwedzi zwracają się do siebie przez "ty" ("du"). Pamiętam dokładnie moment gdy powiedziałem tak do starszej o 10 lat nauczycielki języka szwedzkiego. Jechaliśmy samochodem i musiałem ją zapytać, czy będzie już wysiadać? Teraz z kolei uczę się mówić do każdego "pani", "pan". Jeśli są młodzi jak mój sąsiad, czy dziewczęta zza lady, bawi mnie to jakbym mówił do nich "wasza wysokość". Skandynawowie "panem" - "Herre" nazywają tylko Boga.

 

Wcześniej zwracali się do siebie przez Ni (wy), które powstało z połączenia końcówki czasownika i średniowiecznej formy 'I" np. saden I (mówię tobie). "Du" było sposobem wyrażania poufałości. Przez cały XIX wiek debatowano nad tym "Ni" ponieważ tak zwracali się przełożeni do podwładnych, lub urzędnicy do obywateli a Szwecja stawała się najbardziej równouprawnionym krajem świata. W rezultacie ludzie starali się mówić bezosobowo: "czy podać kawę?", "czy potrzeba więcej cukru?".

 

Członkowie dominującej przez lata Socjaldemokracji mówili do siebie "ty". Dawne "wy" uznali za pozostałość społeczeństwa klasowego. Ludzie zaczęli się też spotykać w różnych sytuacjach, w kolejkach, w poczekalniach, na arenach sportowych gdzie status nie miał żadnego znaczenia i "ty" było rozwiązaniem. Teraz nawet hymn narodowy zaczynają "Du gamla, du fria..." dosłownie: "Ty stara, ty wolna...". Dla nas to brak szacunku wobec ojczyzny, więc tłumaczymy: "O, dawna, o, wolna..." .."

 

 

WIĘCEJ: Elisabeth Asbrink, Made in Sweden. 60 słów,

które stworzyły naród 2019

 

 

 

 

 

 

SFOTOGRAFOWANO CZARNĄ DZIURĘ

Dokładniej, krążące wokół niej fotony, które wirują po orbitach wyznaczonych przez zakrzywioną przez nią czasoprzestrzeń.

Na podstawie danych, z których powstało to zdjęcie obliczono, że czarna dziura ma masę 6,5 miliarda razy większą niż Słońce. Potwierdzają to także wcześniejsze pomiary.

Galaktykę M87, w której ona istnieje, dzieli od Ziemi 55 milionów lat świetlnych a więc tak długo zmierzał do nas ten obraz. Sam środek tego obwarzanka, to tajemnicza osobliwość, której nie potrafią rozjaśnić żadne znane prawa fizyki.

Naukowcy pracują także nad fotografią czarnej dziury, wokół której krążą gwiazdy naszej Galaktyki. To o wiele trudniejsze zadanie, bo jest ona tylko 4 miliony razy większa od Słońca.

Dziwnie brzmią słowa ludzkiego języka w zderzeniu z kosmicznymi liczbami. Bo czyż można powiedzieć, że gdzieś zmieściłoby się "tylko" 4 miliony gwiazd?

 

 

 


        27 MAJA          /            KWIECIEŃ       /     BLOG 2009-2016         /          KONTAKT  


 

 

 

 

 

 

 

BLOG

          

2009  6 7 8 9 10 11 12  

 

2010  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

2011  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

          

2012  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

2013  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

2014  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

2015  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

2016  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

2017  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

 

2018  1 2 3 4 5 6 7  8 9 10 11 12

 

2019  1 2 3 4 5 6 

 

__________________

 

 DRAMAT NASZEGO OSIEDLA

 You Tube

__________________________________

 

MOJA HISTORIA OSIEDLA

__________________________________

 

PRELEKCJE

historia  religia  filozofia

__________________________________

 

OPOWIADANIA

__________________________________

 

ESEJE

__________________________________

 

WIERSZE

__________________________________

 

_PEDAGOGIKA

__________________________________

 

TŁUMACZENIA

__________________________________

 

REBUSY  

__________________________________

 

 PRZEPISANE

__________________________________

 

FRANCISZEK

 Misericordiae vultus  Laudato si

__________________________________

 

SKAŁKI

__________________________________

 

PSY

__________________________________

 

DRZEWA

__________________________________

 

DAWNO TEMU

W MOJEJ RODZINNEJ WSI

__________________________________

 

NOWE

 

PIRAHA

najdziwniejszy język świata

 

SPÓJNOŚĆ I KOHERENCJA TEKSTU

 

TAYLOR O JĘZYKU

______________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZąDOMOWIENIE                                      www liczniki odwiedzin